Imprezy czytelnicze na rok 2017/18

Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych  1 III 2018

 1 marca po raz dziewiąty obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. To święto tych, którzy po 1944 roku nie zgodzili się, by Polską rządziła komunistyczna władza z nadania Moskwy. Nie złożyli broni. Za tę postawę wielu zapłaciło najwyższą cenę.

Komuniści zamierzali zniszczyć tę najbardziej radykalną i patriotyczną część polskiego społeczeństwa. Chcieli też zatrzeć ślad po niej na zawsze. Nie udało się. Po 50 latach zakłamania – także dzięki staraniom IPN – Wyklęci żyją w naszej pamięci i są dla młodych Polaków wzorem patriotyzmu.

MATERIAŁY DO POBRANIA I WYDRUKOWANIA

Międzynarodowy Dzień Pisarzy   3 III 2018

3 marca przypada Międzynarodowy Dzień Pisarzyktóry został ustanowiony w 1984 roku przez PEN Club.

PEN Club to Międzynarodowe Stowarzyszenie Pisarzy założone w 1921 roku w Londynie przez Catherine Amy Dawson Scott. Jego pierwszym przewodniczącym był John Galsworthy, a w gronie pierwszych członków PEN Clubu znaleźli się m.in. Joseph Conrad, George Bernard Shaw i H.G. Wells.

Od początku głównym celem stowarzyszenia jest promowanie przyjaźni i intelektualnej współpracy między pisarzami oraz obrona wolności słowa i rozwój społeczności pisarzy na świecie. Kieruje się zasadą, że literatura spełnia istotną rolę w rozwoju współpracy międzynarodowej. Jest to organizacja niepolityczna i pozarządowa, związana z UNESCO oraz Komisją Ekonomiczno-Społeczną Narodów Zjednoczonych.

PEN Club składa się z oddziałów lokalnych, które reprezentują swoich członków, nie kraje. Członkostwo dostępne jest dla wszystkich wykwalifikowanych pisarzy, dziennikarzy, tłumaczy, historyków oraz wszystkich zaangażowanych na polu literatury niezależnie od narodowości, rasy czy religii. Każdy z członków musi podpisać regulamin PEN Clubu i tym samym go zaakceptować.

Międzynarodowy Tydzień Książki Elektronicznej 4 III-10 III 2018

Na całym świecie w dniach 4-10 marca 2018 obchodzony jest Tydzień Książki Elektronicznej (E-Book Week).

Celem wydarzenia jest promocja i zachęcanie do e-czytania w myśl założenia, że E-booki uzupełniają tradycyjne książki zamiast je zastępować.

Raport z badania „Zwyczaje Polaków związane z użytkowaniem ebooków i audiobooków.”potwierdza, iż rośnie grupa zwolenników nowoczesnych form czytania. Według nich największymi zaletami książek elektronicznych jest brak konieczności noszenia ciężkich, papierowych książek (43%), szybki dostęp do własnej, wirtualnej biblioteki (32%) oraz wygoda korzystania (20%). Wśród osób nastawionych sceptycznie do lektury w formie elektronicznej, głównym powodem niekorzystania z e-książek jest przywiązanie do formy drukowanej. Cechy, których brakuje e-książkom według części respondentów to dotyk papieru (59% wskazań) oraz zapach książki (50% wskazań).

Ebooki dostępne do pobrania (wybrane:)

Międzynarodowy Dzień Szczęścia      20 III 2018

Międzynarodowy Dzień Szczęścia (ang. International Day of Happiness) ustanowiony przez Zgromadzenie Ogólne ONZ 28 czerwca 2012 roku. Uchwalenie Dnia Szczęścia było częścią dyplomatycznej kampanii himalajskiego królestwa Bhutanu, które już od 1972 stosuje wskaźnik szczęścia narodowego (GNH) służący do oceny jakości życia w sposób bardziej całościowy niż powszechnie stosowany wyłącznie ekonomiczny wskaźnik PKB.

Międzynarodowy dzień Szczęścia: Polska na 47 miejscu w Światowym Raporcie Szczęścia

Według Światowego Raportu Szczęścia wydanego w ubiegłym roku przez ONZ Polska znajduje się na 47 miejscu w rankingu najbardziej szczęśliwych krajów świata. Liderem zestawienia jest Norwegia.

W ramach akcji prowadzimy zajęcia dla uczniów klas I – III dot. 7 nawyków szczęśliwego dzieciństwa: bohaterowie każdej z 7 historyjek uczą się jednego z dobrych nawyków, które pomogą im mądrze planować czas na naukę i odpoczynek, być dobrymi przyjaciółmi i lubianymi kolegami, radzić sobie gdy pojawią się kłopoty, i nie poddawać się presji grupy) 
• I Historyjka: Ale nuuuda! Bądź kowalem swojego losu.
• II Historyjka: Kudłatek i zestaw badacza owadów. Zaczynając coś. określ sobie cel działania
• III Historyjka: Igiełka i sprawdzian z ortografii. Najpierw najważniejsze
• IV Historyjka: Lilka zakłada ogródek. Przyjmij strategię wygrana – wygrana
• V Historyjka: Raptus i zgubiona siatka na motyle. Staraj się najpierw zrozumieć, potem być zrozumianym.
• VI Historyjka: Wielkie złe borsuki. Synergia
• VII Historyjka: Zaspana Wandzia. Pamiętaj o ostrzeniu piły.

Każdy ma prawo do szczęścia “Bajka o człowieku szczęśliwym” (zajęcia przygotowane w oparciu o wiersz W. Broniewskiego „Szczęście” oraz bajki Anthony de Mello pt. „Zadowolony rybak” oraz “Siedem garnków złota”)

Międzynarodowy Dzień Poezji  21 III 2018 

To święto, które ustanowiło UNESCO w 1999 roku. Jego celem jest zachęcanie do czytania poezji a nawet tworzenia własnych wierszy. Główne obchody Międzynarodowego Dnia Poezji odbywają się w Paryżu.

Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci     2 IV 2018

Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich     23 IV 2018

Tydzień Bibliotek                8 V-15 V 2018

Hasłem Tygodnia Bibliotek 2018 jest „(DO)WOLNOŚĆ CZYTANIA”

Co roku Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich organizuje, w dniach 8-15 maja, Tydzień Bibliotek – program promocji czytelnictwa i bibliotek. Ma on na celu podkreślanie roli czytania i bibliotek w poprawie jakości życia, edukacji oraz zwiększanie prestiżu zawodu bibliotekarza i zainteresowania książką szerokich kręgów społeczeństwa.

Noc Muzeów                                                     

Ogólnopolski Tydzień Czytania Dzieciom     29 V – 5 VI 2018

Noc Bibliotek   1 VI 2018 

Maraton Czytania   6 VI 2018

Święto Wolnych Książek  VI 2018