Świadomy internauta

W dniu 10.X.19 naszą Bibliotekę odwiedziła klasa 7 ze Szkoły Podstawowej nr 11 w Nowym Targu

Dzieci uczestniczyły w trzech godzinach lekcyjnych poświęconych świadomemu korzystaniu z internetu.

W pierwszej części zajęć zatytułowanej “Kim jest hejter i co robi w sieci?” dzieci miały okazje wypowiedzieć się na temat czy miały styczność z hejtem w internecie, poznać profil statystycznego hejtera, poznać powody i przyczyny hejtowania oraz sposoby jak się przed tym bronić.

.

Na kolejnym etapie zajęć dzieci dowiedziały się o sposobach weryfikowania informacji w internecie. Miały okazję same spróbować zweryfikować prawdziwość kilku newsów z internetu oraz poznać poziom wiarygodności jednego z najczęściej używanych źródeł informacji w internecie tj. Wikipedii.

Następnie przeszliśmy do tematyki darmowych źródeł informacji. Dzieci poznały pojęcia prawa autorski i domena publiczna.

Jako pierwsze choć nieinternetowe źródło informacji posłużyła nasza Biblioteka. Dzieci poznały katalog internetowy oraz tradycyjny. Miały okazje również zwiedzić niedostępne zazwyczaj zakamarki biblioteki. Następnie uczniowie zapoznali się z najpopularniejszymi źródłami darmowych lektur, książek, czasopism oraz dowiedziały się skąd można pobrać darmową grafikę.

Na koniec w ramach odpoczynku od trudnej tematyki zajęć zwiedziliśmy za pomocą Google Arts and Culture kilka wirtualnych muzeów.