Spotkanie autorskie z Mariną Hulią

W Pedagogicznej Bibliotece Wojewódzkiej w Nowym Sączu 11 lutego 2019 roku odbyło się spotkanie autorskie z Mariną Hulią.

Marina Hulia – Rosjanka urodzona na terenie dzisiejszej Ukrainy, pochodzi z mieszanej, rosyjsko-białoruskiej, rodziny. Od 20 lat mieszka w Polsce. Działaczka społeczna. Oprócz pisania śpiewa i recytuje poezję. Człowiek Dnia Radio Wolna Europa – Sekcja Białoruska i Rosyjska (2005). Laureatka Nagrody Specjalnej Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego za Nieocenione Zasługi dla Kultury Polskiej, zwłaszcza Edukacji Kulturalnej Dzieci i Młodzieży, a także Integracji Społecznej (2006) oraz Nagrody im. Sergio Vieira de Mello za Zasługi dla Pokojowego Współistnienia i Współdziałania Społeczeństw, Religii i Kultur (2005).

Marina od trzech lat opiekuje się czeczeńskimi dziećmi i mamami koczującymi miesiącami w białoruskim Brześciu w oczekiwaniu na otrzymanie statusu uchodźcy oraz tymi, którym udało się w końcu wjechać do Polski i tu czekają na uregulowanie ich sytuacji prawnej (Dzieci z Dworca Brześć).
Rozmowa będzie się toczyć wokół dwóch książek: „Ashab i kawałek pizzy” – to krótkie historie zwykłych i niezwykłych ludzi (zarówno tych, którzy doświadczyli okrucieństw wojny, jak i tych zmagających się z bardziej codziennymi problemami – historie te pozostają w pamięci, czasem po skończeniu jednej z nich potrzebna jest chwila przerwy na ochłonięcie…Porozmawiamy o sytuacji politycznej i ekonomicznej Czeczenii, a także tego, jak skomplikowany jest proces ubiegania się o azyl w Polsce.

Podczas spotkania można było nabyć książkę “Recydywista”, której autorką, wraz ze Zbigniewem Wojnarowskim, jest także Marina Hulia.

Fot. Jacek Taran